Sök


 

Folkrörelse mot droger

Storsjöcupen-2013


Folkrörelser mot droger är ett nätverk av ideella riksorganisationer som bland annat arbetar för ett tryggt och attraktivt län. 


Ett gemensamt arbete med tobak, alkohol och narkotika i centrum är nödvändigt eftersom ämnena är varandras "bästa vänner". Detta bidrar idag tyvärr till allt för många länsbors försämrade livskvalité. Det behöver vi ändra på! 


Ensam är inte stark. För att kunna göra skillnad måste vi mobilisera och kraftsamla och ta tillvara våra olika styrkor och kunskaper. Det finns stort utrymme för att påverka och nå förändring både på regional- och lokal nivå. Lokalt engagemang tillsammans är navet i det breda förebyggande arbetet


Nya medlemsorganisationer kan ansluta sig till oss genom att ställa sig bakom vår gemensamma plattform, ett åsiktsdokument med de kärnfrågor som Folkrörelser mot droger driver. 


Vi vill gärna bli fler, är du intresserad, hör av dig till Thomas Andersson CAN länsombud.



Minnesanteckningar från våra möten: 

 Minnesteckning Folkro¨relse mot droger 1 juni  

(849 KB)

 Folkro¨relse mot droger minnesanteckning 17-03-22 

(685 KB)



Här är vi som samarbetar i Folkrörelse mot droger


IOGT---NTOIOGT-NTO
Lars Sundh
lars.sundh@iogt.se
063-132045








JunisJunis
Annika Nilsson
annika.nilsson@junis.org
070-5122045






unfUNF
Johan Fridlund
jamtlandkassor@unf.se
072-8570612







NBVNBV
Kjerstin Berggren
kjerstin.berggren@nbv.se
063-126600







MHFMHF
Bo Bergkvist
bo.bergkvist@mhf.se 
070-3154383







ABFABF
Eva Malm
eva.malm@abf.se
063-570005


 




Svenska-kyrkanSvenska Kyrkan
Kjerstin Strömberg
kjerstin.h.stromberg@svenskakyrkan.se
0647-14653




TingshusetTingshuset
Joakim Sandström
joakim.sandstrom@regionjamtland.se
072-5466546








NattvandrarnaNattvandrarna
Nils-Ivan Odelberg
niffen_@live.se
073-1816712




CANCAN Länsombud
Thomas Andersson
thomas.2.andersson@regionjh.se
070-6976450





JLBJLB  Jämtlands läns brukarråd
Roland Sundström
jlbbrukarrad@hotmail.com
070-2549681





JH-idrottsförbundJämtland/Härjedalens idrottsförbund
Lena Jönsson
lena.jonsson@jhidrott.rf.se
010-476 42 14






Riksförbundet-frivilliga-samhällsarbetareFrivilliga samhällsarbetare
Alvi Berglund
alvi.berglund@swipnet.se
070-5722868

 




IBN-RUSHDIbn Rushd Studieförbund
Kholod Mahmood
kholod.mahmood@ibnrushd.se
Mobil: 0706-088480