‭+46 70-697 64 50‬ info@mobilisering.nu

Folkrörelsen mot droger

Folkrörelsen mot droger i Jämtlands län är ett nätverk bestående av ideella och idéburna organisationer som tillsammans arbetar för att främja den psykiska hälsan och skapa ett tryggt och attraktivt län. 

Civilsamhällets betydelse lyfts allt oftare fram som en viktig del i det förebyggande arbetet mot droger och psykisk ohälsa. I Jämtlands län finns många föreningar, organisationer, studieförbund och samfund som alla jobbar förebyggande. Därför bildades ”Folkrörelse mot droger i Jämtlands län” 2017 för att gemensamt dra åt samma håll och bli en enad kraft – en motkraft.

Ett gemensamt arbete mot tobak, alkohol och narkotika är nödvändigt, eftersom de tre ofta hänger ihop. Alkohol och illegala droger är två bidragande orsaker till allt för många länsbors psykiska ohälsa. Det vill vi tillsammans ändra på!

Ensam är inte stark

För att kunna göra skillnad mobiliserar och kraftsamlar vi för att ta tillvara våra olika styrkor och kunskaper. Det finns stort utrymme för att påverka och nå förändring både på regional- och lokal nivå. Lokalt engagemang, tillsammans, är navet i det breda förebyggande arbetet.

Nya organisationer kan ansluta sig till oss genom att ställa sig bakom vår gemensamma värdegrund, ett åsiktsdokument med de kärnfrågor som Folkrörelser mot droger Jämtlands län står för.

Vi behöver bli fler engagerade inför det fortsatta arbetet! Är din organisation intresserad? Hör av dig till Thomas Andersson, CAN

Hjälp och stöd

Om du behöver hjälp och stöd kan du vända dig din kommuns stödresurs eller din hälsocentral:

Hälsocentralerna

Berg

Bräcke

Härjedalen

Krokom

Strömsund

Åre

Östersund

Du kan även vända dig till:

Alkohollinjen (för funderingar över ditt eget eller någon annans drickande) 

Här är vi som samarbetar i Folkrörelsen mot droger:

IOGT-NTO

Lars Sundh

lars.sundh@iogt.se

063-13 20 45

 

MHF

Kent Ivarsson

kent.ivarsson@mhf.se

RFHL

Stina Boström

ostersund@rfsl.se

Hyresgästföreningen

Clas Alenius

clas.alenius@hyresgastforeningen.se

HUB063
Föreningen Tingshuset

Joakim Sandström

joakim@greatlakeconsulting.se

072-546 65 46

Nattvandrarna

Nils-Ivan Odelberg

niffen_@live.se

073-181 67 12

CAN Länsombud

Thomas Andersson

thomas.2.andersson@regionjh.se

070-697 64 50

Jämtlands läns brukarråd

Roland Sundström

jlbrukarrad@hotmail.com

070-254 96 81

Jämtland/Härjedalens Idrottsförbund

Lena Jönsson

lena.jonsson@jhidrott.rf.se

010-476 42 14

Frivilliga samhällsarbetare

Carina Burman

info@jhfs.nu

Ibn Rushd

Carina Sandin

carina.sandin@ibnrushd.se

070-6713577

Medborgarskolan

Anette Moe

anette.moe@medborgaskolan.se

073-812 21 86

Östersunds FK

Lasse Landin

lasse.landin@ostersundsfk.se

063-685 28 70

Jämtland basket

Peter Johansson

pecka@jamtlandsbasket.se

070-81479 97

Östersunds Ishockeyklubb

Håkan Råghall

marknad@ostersundik.com

073-0702589

IFK Östersund

Rolf Eijvergård

rolf.eijvergard@ifkostersund.se

063-12 85 28

Folkuniversitetet

Petra Svensson

petra.svensson@folkuniversitetet.se

063-6605572

Östersunds GIF Friidrott

Fredrik Lindberg

fredrik.lindberg@me.com

070-822 02 24

ICA Supermarket

Thomas Kronlund

icathomas@telia.com

070-2100262

Nätverket 100% ren hårdträning

Andreas Fors

andreas@sportsgym.se

070-395 77 23