‭+46 70-697 64 50‬ info@mobilisering.nu
Doping

100 % ren hårdträning i Jämtlands län

Doping är idag ett problem. Inte bara inom elitidrotten utan i hela samhället. Oroväckande är också det faktum att användandet kryper nedåt i åldrarna och inte bara syftar till att nå idrottsliga framgångar, utan till exempelvis byggandet av en muskulös kropp.

Doping är vanligare bland dem som tränar än de som inte tränar. Ett effektivt sätt att arbeta på kan vara att förmedla en träningskultur på anläggningarna som fokuserar på hälsa snarare än kraft och styrka, till exempel genom att inte visa bilder på vältränade muskulösa kroppar eller sälja kosttillskott. 

Utbildning av ägare, träningsansvariga och instruktörer vid gym är också ett sätt att nå ut. Ytterligare exempel på förebyggande arbete kan vara tillsynsbesök av polisen på träningsanläggningar för att öka medvetenheten om problemet hos de tränande och gympersonalen.

Diplomering för gym och träningsanläggningar

Nätverket 100 % ren hårdträning jobbar i samarbete med träningsanläggningar, polis, kommuner och idrottsrörelsen och koordineras av Mobilisering mot droger. Syftet med nätverket är att öka kunskapsspridningen kring riskerna med dopning. 

En viktig del i det förebyggande arbetet handlar om utbildning. Studiematerial hittar du under rubriken ”Läs mer”. Är du verksam på en träningsanläggning som tagit ställning mot dopning? Då ska denna symbol finnas synlig i lokalerna och på anläggningens hemsida.

Målet är att alla som arbetar eller verkar på en diplomerad träningsanläggning ska ta del av utbildningen.

Vi är anslutna till 100 % ren hårdträning:

Friskis & Svettis IF, Östersund

Christina Ravald, verksamhetsledare
070-882 22 65
christina@ostersund.friskissvettis.se

STC

Andreas Forss
070-395 77 23
andreas@stc.se

Ytterhogdal IK Gym

Leif Nilsson
070-531 23 55
leif.nilsson@herjedalen.se

itrim Östersund

Göran Bergvall
063-10 30 60
ostersund@itrim.se

Gym24 Östersund

Tony Svensson
070-621 32 41
tony@gym24.se

Crossfit Östersund

John Bäckman
076-847 88 79
john@crossfitostersund.com

Zefyren

Erika Westberg, friskvårdskonsulent
063-15 69 40
erika.westberg@jll.se

Popye Gym

Anders Zetterlund, Hjalmar Strömerskolan
070-585 97 84
anders.zetterlund@stromsund.se

Pigg & Frisk AB

Anna-Karin Lundqvist
070-663 08 03
anna-karin.lundqvist@piggofrisk.se

Östersunds Atletklubb

Bo Andersson
070-288 58 93
67boandersson@gmail.com

Nordica

Ingela Wallinder
070-275 75 56
ingela@hotelnordica.se

Fitness24Seven

Sandra Palmquist
063-10 14 80
sandra.palmqvist@f24s.com

Gymarea 59

Jonny Westman
063-10 83 68
info@gymarea59.se

BK Älgen

Anna Hedlund
073-583 59 27
anna.hedis@gmail.com

KRAFT Gym & Fitness

Daniel Högström
076-848 91 39
jamtstark@gmail.com

PRODIS – Prevention av dopning i Sverige

Johan Öhman, projektsamordnare
johan.ohman@sll.se