‭+46 70-697 64 50‬ info@mobilisering.nu
Doping

100 % ren hårdträning i Jämtlands län

Dopning är i dag ett problem – inte bara inom elitidrotten utan i hela samhället. Synen på användning av dopingpreparat har blivit allt mer tillåtande och användandet syftar inte enbart till att nå idrottsliga framgångar. En oroväckande utveckling är att doping används för att bygga en muskulös kropp, påverka sexuell förmåga eller förmåga att begå brott.

Sveriges Riksidrottsförbund har genom Svensk Antidoping i många år jobbat aktivt med antidopningfrågor, främst med inriktning mot idrottsföreningarna. RF-SISU Jämtland-Härjedalen har det i sitt uppdrag.  Sedan 2013 har flera aktörer i länet arbetat gemensamt för att kraftsamla mot dopinganvändandet och man anslöt sig då till det nationella nätverket PRODIS.

Ett resultat av det är nätverket 100% ren hårdträning i Jämtlands län som i dag ingår i Mobilisering mot droger för ökad trygghet. 

Diplomering för gym och träningsanläggningar

Nätverket har tagit fram en utbildning för träningsanläggningar som aktivt vill arbeta mot doping. Efter avslutat utbildning blir anläggningen diplomerad och i dag ingår tretton anläggningar. Har ditt gym ett diplom från 100% ren hårdträning kan du räkna med att de jobbar aktivt mot doping.

Vi är anslutna till 100 % ren hårdträning:

Friskis & Svettis IF, Östersund

Christina Ravald, verksamhetsledare
070-882 22 65
christina@ostersund.friskissvettis.se

STC

Andreas Forss
070-395 77 23
andreas.forss@stc.se

Ytterhogdal IK Gym

Leif Nilsson
070-531 23 55
leif.nilsson@herjedalen.se

itrim Östersund

Marini Näslund
063-10 30 60
ostersund@itrim.se

Gym24 Östersund

Tony Svensson
070-621 32 41
tony@gym24.se

Crossfit Östersund

John Bäckman
076-847 88 79
john@crossfitostersund.com

Zefyren

Erika Westberg, friskvårdskonsulent
063-15 69 40
erika.westberg@jll.se

Popye Gym

Anders Zetterlund, Hjalmar Strömerskolan
070-585 97 84
anders.zetterlund@stromsund.se

Pigg & Frisk AB

Anna-Karin Lundqvist
070-663 08 03
anna-karin.lundqvist@piggofrisk.se

Östersunds Atletklubb

Bo Andersson
070-288 58 93
67boandersson@gmail.com

Nordica

Ingela Wallinder
070-275 75 56
ingela@hotelnordica.se

Fitness24Seven

Sandra Palmquist
063-10 14 80
sandra.palmqvist@f24s.com

Gymarea 59

Jonny Westman
063-10 83 68
info@gymarea59.se

BK Älgen

Anna Hedlund
073-583 59 27
anna.hedis@gmail.com

KRAFT Gym & Fitness

Daniel Högström
076-848 91 39
jamtstark@gmail.com

PRODIS – Prevention av dopning i Sverige

Johan Öhman, projektsamordnare
johan.ohman@sll.se